Társfüggőségi terápia ®
Az, hogy szeretjük és ragaszkodunk a párunkhoz természetes dolog, ám ha ez már kóros méreteket ölt, társfüggőségről (kodependencia) van szó.
A társfüggőség egyfajta személyiség zavar, mely a szorongások csoportjába tartozik.
A társfüggőség néhány jellemző ismérve:
Elveszettnek érzi magát, ha „a másik fele” éppen nincs vele.
Képtelen önállóan kezdeményezni vagy egyedül végigcsinálni a másik részletes útmutatása és biztatása nélkül bármit is. (Azaz nem tud önállóan döntést hozni, és céljai felé haladni.)
Nem adja tudtára a másiknak ellentmondó véleményét vagy azt, ha megbántva érzi magát, mert fél, hogy elveszíti. Inkább lefojtja, nem fejezi ki, amit gondol, érez. (Ezáltal folyamatosan feladja saját érdekeinket, megalázkodik, feláldozza személyiségét, önmagát.)
Megfelelési kényszer uralkodik rajta, illetve önbizalom hiánytól szenved, nem tartja magát szeretetreméltónak.
Folyamatosan fél attól, hogy egyedül marad, retteg a magánytól, (a szegénységtől, mások véleményétől, a gyermekét egyedül nevelő anya státusztól, stb.)
(Ilyen és ehhez hasonló gondolatok járnak a fejében: „Mi lesz velem, ha elhagy? Fogalmam sincs, mihez kezdenék nélküle. Nem hiszem, hogy teljes életet tudnék élni, ha ez bekövetkezne.”)
Ha megszakad a párkapcsolata, nem tud beletörődni vagy sürgős késztetést érez, hogy azonnal létesítenie kell egy újat.
Kapaszkodik a másikba, féltékenykedik, (legtöbbször alaptalanul, - de mivel már-már megfojtja ragaszkodásával – végül akár okkal is.)
Hol követelőző, hol pedig manipulatív magatartást tanúsít.
Elhanyagolja barátait, hobbiját, mert minden szabadidejét a párjával akarja tölteni és ezt elvárja a másiktól is, különben sértődés / hiszti / jelenet lesz a vége. (Érzelmi zsarolást alkalmaz, hatalmi játszmákba bonyolódik.)
A társfüggőség idővel társulhat más függőségekkel (alkohol, gyógyszer, számítógép, stb.) illetve depresszióval és esetenként szuicid (öngyilkos) hajlamokkal is.
Nem csak nőkre lehet jellemző, bizony férfi is lehet társfüggő.
A társfüggőség mindkét fél életére és környezetükre (gyermekek, család, barátok, munkahely) is negatív hatással van.
A társfüggőségi terápia során feltérképezzük a függőség kialakulásának okát és tapasztalataimra alapozva közös erővel oldjuk ezt.
(Ez minden esetben egy feldolgozatlan, kora-gyermekkori, szeretettel kapcsolatos trauma.)
Eme általam kifejlesztett módszer nem párterápia, bár legtöbbször a másik fél is szenvedélybeteg, (pl.: alkohol problémákkal küzd, munkamániás,) agresszív, stb.
A társfüggőnek egyénileg (azaz a párja segtsége nélkül) kell megoldania, hogy kerek, egésszé váljon, aki képes önMAGában, önállóan is dönteni, cselekedni, alkotni, létezni.
FONTOS: Csak tiszta tudatállapotú személy vehet részt a terápián.
KIZÁRÓ TÉNYEZŐK: Alkohol, kábítószer, erős tudatbefolyásoló gyógyszer
(pl. erős nyugtató) tartós fogyasztása.
NEM VEHET RÉSZT A TERÁPIÁN: Nem kooperáló, kezelhetetlen,
túlontúl egós beállítottságú személyiség.
Időpont: előzetes megbeszélés szerint, akár hétköznap is, este is.
Helyszín: Budapesten, a XIX. kerületben.
Díj: 13.000 Ft (kb. 2 és fél óra)
|